Arena dla zawodowców

Setki uczniów przyszły w piątek do Areny, by poznać ofertę poznańskich szkół branżowych. Młodzi ludzie mogli w praktyce poznać tajniki fachu piekarza, mechanika czy fryzjera.

Kampania „Szacun dla zawodowców”

Targi edukacyjne „Arena zawodowców” to część kampanii „Szacun dla zawodowców”, która przypomina uczniom, że wybór dobrej profesji może przynieść wiele korzyści. W hali widowiskowo-sportowej swoją ofertę zaprezentowały poznańskie szkoły branżowe. Młodzi ludzie pod okiem starszych kolegów mogli na własną rękę przekonać się, na czym polega praca w konkretnych zawodach. Stworzono 13 wysp zawodów w charakterystycznych branżach oraz jedną wyspę doradztwa zawodowego. Każda z nich zgromadziła we wspólnym projekcie szkoły prowadzące kształcenie w tych samych lub zbliżonych profesjach.

Uczniowie chwalą sobie wybór szkół zawodowych

- Uczę się w technikum i bardzo mi się tam podoba – poleca Angelika Tomczak,  uczennica Zespołu Szkół Gastronomicznych w Poznaniu. –  Naprawdę warto je wybrać. Można się wielu rzeczy dowiedzieć, wziąć udział w różnych konkursach i dojść naprawdę daleko w świecie gastronomicznym. W Poznaniu są 22 szkoły zawodowe, które przygotowują uczniów do pracy w 60 profesjach. Wszystkie wzięły udział w kampanii. W tegorocznej „Arenie zawodów” swoje stoiska mieli też przedstawiciele pracodawców i firm współpracujących na co dzień ze szkołami. – To dobry sposób na pokazanie młodym ludziom, że dobrze mieć konkretny zawód – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta. – Akcja „Szacun dla zawodowców” w ciekawy i niesztampowy pokazuje, że dzięki wybraniu szkoły zawodowej czy technikum można naprawdę wiele osiągnąć.

Nauczyciele zawodów zachęcają do nauki

Zdaniem Piotra Koperskiego, podstarszego Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, takie inicjatywy przynoszą też wyraźny skutek: coraz więcej młodzieży decyduje się na wybór szkoły, w której można nauczyć się fachu. – Widać różnicę, jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu – przyznaje cukiernik. – Trzeba jednak jeszcze trochę czasu, by młodzież przestała się wstydzić, że wybiera zawodówkę. Gdy mam kogoś przekonać, zawsze podaję swój przykład: zaczynałem od zawodówki, potem poszedłem na studia, a w tej chwili jestem trenerem reprezentacji Polski w zawodzie cukiernik-piekarz. Mój syn jest wicemistrzem świata w tym zawodzie. Jeśli ktoś chce się nauczyć zawodu na wysokim poziomie, to w zawodówce na pewno może to zrobić.

Gdzie znaleźć informacje o kampanii?

Szczegóły kampanii i oferta dla uczniów, ich rodziców, a także potencjalnych pracodawców, znajdują się na stronie: www.zawodowcy.poznan.pl

Źródło: Urząd Miasta Poznania, www.poznan.pl

 

Share on FacebookShare on Google+
Wszystkie banery
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji
Oddział Hala Widowiskowo-Sportowa Arena
ul. Wyspiańskiego 33
60-751 Poznań
tel. (61) 866 60 31
Menu